MENU

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Dla osób, które planują założenie swojej własnej strony, przygotowaliśmy dział z najczęściej zadawanymi pytaniami oraz odpowiedziami na nie. Jeżeli po zapoznaniu się z informacjami tu opublikowanymi, nadal będą mieli Państwo wątpliwości na co się zdecydować, to zachęcamy do kontaktu z nami pod adresem kontakt[at]web-design.co.pl lub po przez formularz kontaktowy.

1. Dlaczego warto mieć swoją stronę www?
Strona salonu gier Mario

Popularne powiedzenie głosi: "Jeśli nie ma Cię w Internecie to nie istniejesz". Obecnie Internet jest najpopularniejszym medium, które przyciąga użytkowników w każdym wieku na długie godziny. Logicznym jest zatem, że większość z nich szukających usług, produktów czy informacji robi to właśnie przez Internet. W kilka sekund pozwala on znaleźć stronę www producenta, sklepu internetowego, lokalnego sprzedawcy czy firmy usługowej i zapoznanie się z ich ofertą. Większość użytkowników kończy poszukiwania na tym etapie i korzysta z najlepszej oferty. Jeśli zatem firma nie posiada witryny internetowej, to potencjalni klienci trafiają do jej konkurencji, która taki serwis posiada.
Własna strona w tym medium pozwoli zaprezentować swoją ofertę znacznie szerszemu gronu klientów niż reklama w gazecie, szyld czy informacja na tablicy ogłoszeń. Jeśli zatem zależy Ci na zbudowaniu dobrze znanej marki i rozwoju firmy po przez ekspansję w Internecie, to powinienneś zadbać o własną witrynę www.

Powrót do listy pytań.

2. Jakiego typu witrynę wybrać?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od jej przeznaczenia i profilu prowadzonej działalności.

  • Wizytówka bez panelu zarządzania treścią
    Witryna dewelopera

    Firmie prowadzącej sprzedaż wyłącznie w lokalnej siedzibie wystarczy strona wizytówka zawierająca podstawowe informacje kontaktowe i adresowe takie jak numer telefonu, położenie firmy, godziny otwarcia itp. Wizytówka taka może przedstawiać ogólny profil działalności, krótko streszczać historię przedsiębiorstwa oraz opisywać kategorie produktów czy świadczone usługi. Z uwagi, że tego typu serwisy nie są często aktualizowane, nie jest w tym przypadku konieczny panel do zarządzania treścią.

  • Sklep internetowy
    Sklep internetowy z elektronarzędziami

    Przedsiębiorstwo oferujące sprzedaż wysyłkową największe korzyści odniesie, jeśli jego witryną będzie sklep internetowy. Dzięki temu będzie on mógł dotrzeć do szerszego grona odbiorców i znacznie poszerzyć grono swoich klientów. Z uwagi na konieczność zarządzania zamówieniami, płatnościami, listami mailingowymi, narzędziami do analizy sprzedaży itp., taki serwis musi posiadać łatwy w panel CMS.

  • Serwisy z systemem CMS
    Serwis katalog stron www

    Producent, hotel czy restauracja mogą wymagać by ich strona www dawała im możliwość częstej aktualizacji, modyfikowania cen, menu, informacji o wolnych pokojach czy nowych produktach. W ich przypadku najlepszym wyborem będzie serwis oparty o jeden z gotowych lub stworzony pod indywidualne wymagania system CMS.

Podsumowując, przed wyborem należy rozważyć jaki jest cel stworzenia strony, co ma ona oferować użytkownikom oraz jak często będzie ona aktualizowana. Po odpowiedzeniu sobie na te pytania z pewnością każdy będzie w stanie wybrać jedną z powyższych opcji.

Powrót do listy pytań.

3. 5 najważniejszych zasad jak wybrać firmę tworzącą stronę www?

Przy wyborze firmy lub osoby projektującej naszą witrynę internetową należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, a nie jedynie sugerować się ceną.

  • Portfolio
    Strona domowa grafika komputerowego

    W pierwszej kolejności należy zapoznać się z realizacjami wykonawcy, któremu chcemy zlecić zadanie zaprojektowania i wdrożenia naszej strony. W tym miejscu prócz przejrzenia zdjęć wykonanych witryn i projektów, warto odwiedzić wykonane serwisy i sprawdzić jak one działają (np. czy wyświetlają się dobrze na różnych przeglądarkach, urządzeniach mobilnych, czy działają szybko i sprawnie). Jeżeli jeden z powyższych problemów będzie występował na pojedynczej realizacji, to najprawdopodobniej będzie to wina hostingu, jeśli natomiast problem będzie się przewijał na znacznej części serwisów, należy to uwzględnić przy wyborze i raczej zrezygnować z tej firmy. W przypadku, gdy decydujemy się na bardziej rozbudowany projekt z systemem zarządzania treścią lub sklep internetowy, warto poprosić potencjalnego wykonawcę o dostęp do platformy testowej, gdzie będzie możliwe zapoznanie z funkcjonalnością i ocenienie wygody użytkowania oferowanego CMS.

  • Odległość wykonawcy od naszej siedziby
    Mapa Google

    Z uwagi, że budowa serwisu internetowego często wymaga konsultacji i omawiania projektu, warto podczas wyboru sugerować się również lokalizacją wykonawcy. Znacznie łatwiej będzie nam się spotkać z nim, jeśli działa on w okolicy, gdzie mieści się nasza firma. Umożliwi to konsultacje podczas tworzenia strony oraz ewentualne uzyskanie pomocy w razie późniejszej rozbudowy czy aktualizacji.

  • Doświadczenie
    Wykres kołowy

    Tu sprawa jest jasna. Im większe doświadczenie w realizacji podobnych witryn ma osoba realizująca nasze zlecenie, tym większa szansa, że efekt końcowy będzie w 100% zgodny z naszymi oczekiwanami. W przypadku, gdy mamy wybierać między wykonawcą, który zrealizował kilkanaście podobnych projektów, a kimś, dla kogo będzie to pierwsze tego typu zlecenie, nie należy się wahać. Nawet jeśli bardziej doświadczona firma wyceni realizację dwa razy wyżej niż konkurent, to i tak nam się to opłaci. Zapłacimy za fachowy projekt i profesjonalne wdrożenie, które nie będzie wymagało poprawek. W przypadku wyboru niedoświadczonego wykonawcy, jest duże prawdopodobieństwo, że zajdzie konieczność wdrażania wielu poprawek i dopracowywania niezbędnych modułów. Pprzeważnie takie prace po odbiorze serwisu są dodatkowo płatne, tak więc łączny koszt poniesiony na usunięcie błędów może horendalnie podnieść całościową cenę własnej witryny.

  • Referencje i opinie klientów
    Łapka z kciukiem w górę - like

    Jeżeli znamy kogoś, kto wcześniej korzystał z usług przedsiębiorstwa, któremu chcemy powierzyć realizację naszej strony, warto zapytać jak układała się współpraca w trakcie tworzenia i wdrażania projektu oraz po jego zakończeniu. W przypadku, gdy nikogo takiego nie znamy, warto poświęcić trochę czasu i poszukać opinii oraz komentarzy na popularnych portalach, w katalogach biznesowych oraz na forach dyskusyjnych. Dobrym miejscem do rozpoczęcia takich poszukiwań jest serwis Mapy Google

  • Cena
    Moneta 5 zł

    Ostatnim elementem jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze realizatora zlecenia jest koszt usługi. Raczej należy unikać osób oferujących ceny znacznie odbiegające od konkurencji. Starajmy się rezygnować z wykonawców oferujących zarówno znacznie niższe ceny (może ona wynikać ze stosowania przestarzałych technologii, lub braku doświadczenia np. programista będzie uczył się tworzenia takiej strony na naszym projekcie) oraz dużo wyższe. Wyjątkiem są twórcy stron, którzy pozytywnie przeszli weryfikację pod kątem wszystkich powyższych punktów.

Powrót do listy pytań.

4. Jak sprawdzić czy mój serwis jest dostosowany do urządzeń mobilnych?

Istnieją dwie metody dostosowania strony internetowej do urządzeń mobilnych. Pierwszą z nich jest osobna wersja serwisu dostosowana wyłącznie do urządzeń mobilnych, drugą są responsywne witryny, automatycznie dostosowujące wygląd do wielkości okna przeglądarki.

  • Osobna mobilna wersja
    Szablon projektu Przeważnie mobilna wersja serwisu dostępna jest jako subdomena m (m.gazeta.pl) lub mobi (mobi.wroclaw.pl). Można również spotkać mobilne wersje stron z końcówką mobi w nazwie domeny , a także działające w osobnym katalogu mobi umieszczonym na serwerze . Mobilna wersja tego typu nie jest optymalnym rozwiązaniem głównie z 2 powodów. Na komputerach strony takie są z reguły bardzo brzydkie, a ich przeglądanie jest mało wygodne. Skutkuje to szybką ucieczką użytkownika z serwisu. Drugim powodem dla którego tworzenie tego typu mobilnej wersji jest niekorzystne są duplikaty treści, za które wyszukiwarki takie jak Google, Bing czy Yandex obniżają pozycje witryny w rankingu.
  • Serwis responsywny
    Szablon projektu Responsywne strony nie wymagają tworzenia drugiej osobnej wersji serwisu. Automatycznie dostosowują się one do rozdzielczości urządzenia na jakim są wyświetlane - komputera, tabletu, smartfona. Nie posiadają one osobnego adresu, dzięki czemu użytkownik nie musi pamiętać pod jaką lokalizacją należy taką stronę uruchomić (czy jest to subdomena m, mobile, katalog mobile, czy może domena z rozszerzeniem .mobile). Dodatkowo restonsywne witryny nie stwarzają problemów z indeksowaniem duplikatów wyszukiwarkom internetowym, a co za tym idzie tego typu serwisy mogą wyżej rankingować. Przykłądem resmonsywnego serwisu jest nasza strona - web-design.co.pl

Jeśli nie dysponujecie urządzeniem takim jak smartfon czy tablet, mobilną wersję możecie sprawdzić uruchamiając ją w komputerowej przeglądarce i zmniejszając jej szerokość.
Świetnym sposobem na przetestowanie własnej strony pod kątem przyjasności dla urządzeń przenośnych jest również skorzystanie z narzędzia Google do testowania mobilnej wersji. Po przeanalizowaniu strony, narzędzie to wskaże wszystkie problemy występujące na serwisie, które należy dostosować do urządzeń przenośnych, lub tak jak w przypadku web-design.co.pl wyświetli następującą informację: "Rewelacja! Strona przyjazna dla urządzeń przenośnych".

Powrót do listy pytań.

5. Jak sprawdzić błędy występujące na stronie?

Problemy występujące na stronie mogą wynikać z wielu przyczyn, dlatego warto je zweryfikować za pomocą kilku narzędzi.

  • Szybkość strony - PageSpeed Insights
    Narzędzie Google służące do sprawdzania problemów związanych z wolnym działaniem strony. Za jego pomocą można wykryć błędy spowalniające ładowanie się serwisu, a co za tym idzie obniżające jego wartość. Ze względu na to, że niektóre strony odwołują się do zewnętrznych zasobów, nie zawsze możliwe jest pełne zoptymalizowanie kodu źródłowego w taki sposób, by otrzymał on najwyższą ocenę. Warto jednak zadbać o to, by witryna miała ocenę koloru zielonego oraz by kod strony nie zawierał czerwonych błędów. Ważną kwestią jest również wygoda użytkownika na urządzeniach mobilnych, która powinna być jak najwyższa jeśli nasz serwis jest przeznaczony również dla użytkowników tabletów i smartfonów.
    Narzędzie dostępne jest pod linkiem PageSpeed Insights.
  • Walidacja kodu W3C
    Za pomocą tego narzędzia każdy może sprawdzić zgodność kodu źródłowego strony ze standardami W3C. Należy jednak pamiętać, że brak zgodności z walidatorem nie oznacza, że strona została nieprawidłowo wykonana. Serwisy budowane zgodnie ze standardami HTML 4 mogą zawierać znaczniki uznawane przez W3C Validator za błędy, jednak w większości będą one prawidłowo działały na różnych przeglądarkach.
    Zgodność kodu źródłowego można zweryfikować narzędziem W3C Validator
  • Walidacja arkuszy stylów CSS 3
    Prócz kodu HTML, można zweryfikować prawidłową implementację arkuszy stylów. Warto zadbać, by nie zawierała ona żadnych błędów, ponieważ ich obecność może być różnie interpretowana przez przeglądarki. Oznacza to, że przykładowo w przeglądarce Firefox strona będzie działała prawidłow, ale na innych przeglądarkach takich jak InternetExplorer, Opera, Chrome, serwis będzie się wyświetlał inaczej. W przypadku dużych nieprawidłowości, może to powodować, że użytkownicy będą z niego uciekać.
    Arkusze stylów CSS można sprawdzić za pomocą narzędzia CSS 3 Validator

Powrót do listy pytań.

6. Jaki system CMS wybrać do strony www?

Gdy ustalimy, że nasz serwis ma posiadać panel do zarządzania treścią, kolejną trudną decyzją będzie wybór platformy, na której będzie się on opierał. Obecnie na rynku są setki różnych rozwiązań, więc wybór jednego z nich u laika może powodować zawrót głowy. Jakby tego było mało, zawsze mamy możliwość opracowania indywidualnego systemu zarządzania treścią. Jeśli jednak nie mamy niestandardowych wymagań odnośnie funkcjonalności platformy, na której będzie działał nasz serwis, w większości przypadków lepiej będzie skorzystać z gotowego rozwiązania. Indywidualnie budowany system jest rzadko aktualizowany, a w przypadku, gdy zachodzi taka konieczność wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Ponadto rozwój takiej platformy przeważnie wymaga dużych umiejętności programistycznych, więc nie każdy informatyk będzie mógł go modyfikować, więc będziemy zmuszeni prosić o to firmę, która go stworzyła.
Wybierając jeden z wielu standardowych CMS'ów możemy liczyć na jego dalszy rozwój i możliwość aktualizacji do nowszych wersji. Dodatkowo w przypadku bardziej znanych platform, możemy być pewni, że większość modyfikacji będzie potrafił wprowadzić każdy informatyk.
Dla stron firmowych prezentujących ofertę lub przedsiębiorstwo w większości wybierany jest WordPress lub Joomla. Są to jedne z najpopularniejszych systemów CMS, co wiąże się z niezliczoną liczbą darmowych i płatnych dodatków do nich dostępnych. Oba są łatwe w obsłudze nawet dla użytkowników, którzy wcześniej nie mieli z nimi do czynienia. Mogą oni samodzielnie instalować aktualizacje, zmieniać szablony z wyglądem, wgrywać za ich pośrednictwem pliki na serwer oraz przede wszystkim sprawnie zarządzać zawartością strony.
Jeżeli do tej pory nie mieliśmy okazji sprawdzić żadnego z nich, najlepszym wyborem będzie zdanie się na sugestie osoby tworzącej naszą witrynę. Doświadczony webmaster z pewnością zaproponuje najlepsze rozwiązanie. W przypadku, gdyby budziło ono nasze wątpliwości, zawsze możemy podpytać o możliwość dalszej aktualizacji, instalacji dodatków, samodzielnej rozbudowy i inne ważne dla nas funkcjonalności. Warto również poprosić o dostęp do testowej platformy, gdzie będziemy mogli upewnić się, że dany panel CMS jest dla nas łatwy w obsłudze i posiada niezbędne funkcje.

Powrót do listy pytań.